Novinky

ze světa Peugeot

České zastoupení automobilky Peugeot je již tradičním partnerem FFF a jinak tomu není ani letos. A jelikož Pežoťák je rovněž nadšeným filmovým fanouškem, nabídli jsme importérovi naši pomoc. Návštěvníci filmového maratonu si už určitě zvykli na to, že automobilka Peugeot v rámci FFF vždy prezentuje nějaký nový model značky a jinak tomu nebude ani letos.

A kterou novinku vám tento rok v Lucerně a ve vestibulu Francouzského institutu v Praze představíme? Jelikož letošní rok byl na novinky poměrně bohatý, mohli jsme si vybírat z Auta roku 2017 – Peugeotu 3008, omlazeného Peugeotu 308 a nakonec z rodinného 7-mi místného SUV – Peugeotu 5008. Nakonec jsme vybrali nejmladší přírůstek a sice Peugeot 5008.

20. Festival francouzského filmu

A co nás na FFF letos čeká?

Festival francouzského filmu ke svému 20. výročí připravil velkolepou oslavu francouzské kinematografie. Hlavní část programu tvoří předpremiérová uvedení šestnácti francouzských filmových novinek. První očekávanou předpremiérou je komedie Michela Hazanaviciuse Obávaný. V poutavém a vtipném zpracování jednoho období ze života a tvorby nestora francouzské kinematografie Jean-Luc Godarda podává skvělý výkon herec Louis Garrel. V předpremiéře uvede festival i další novinky z Cannes, mezi nimiž jsou životopisné snímky Gauguin s Vincentem Casselem v hlavní roli, Rodin s Vincentem Lindonem, či poslední film Micheala Hanekeho Happy End s Isabelle Huppert a Jean-Louis Trintignantem. Výběr filmů z Cannes doplní jeho letošní zahajovací snímek Ismaelovy přízraky Arnauda Desplechina, ve kterém se představí Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg a Mathieu Amalric. V posledním filmu Martina Provosta Polibek od Beatrice excelují Catherine Deneuve a Catherine Frot. Komedie Rock’ n Roll režiséra a herce Guillauma Caneta přináší svěží a sebeironický pohled na filmový průmysl a jeho požadavky na věčné mládí filmových hvězd. V hlavních rolích filmových manželů se představí Guillaume Canet a Marion Cotillard. Dramatický příběh z první světové války Na shledanou tam nahoře natočil režisér Albert Dupontel dle stejnojmenné literární předlohy Pierra Lemaitra. Diváci se mohou rovněž těšit na komedii Madame služebná režisérky Amandy Sthers. Rodiče s dětmi se mohou vydat na animovaný snímek režiséra Clauda Barrase Můj život Cuketky.

V rámci oslav jubilejního ročníku festival nabídne filmy z oficiálního výběru festivalu v Cannes z let 2011 – 2016, kde bude uvedeno 9 snímků. První z nich, film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa s Gaspardem Ullielem, Nathalií Baye, Vincentem Casselem, Marion Cotillard a Léou Seydoux, byl na festivalu v Cannes 2016 oceněn Velkou cenou poroty. Zlatou palmu za rok 2015 získal film o srílanském přistěhovalci Dheepan od režiséra Jacquese Audiarda. Život Adèle režiséra tuniského původu Abdellatifa Kechiche je nositelem Zlaté palmy za rok 2013. Vypráví příběh vášnivé lásky mezi dvěma dospívajícími dívkami, které hledají samy sebe. Intimní drama Láska režiséra Michaela Hanekeho se pyšní Zlatou palmou z roku 2012. V příběhu stárnoucího manželského páru profesorů hudby excelují Emmanuelle Riva a Jean-Louis Trintignant. Nevěstinec režiséra Bertranda Bonella byl uveden v hlavní soutěži v roce 2011. Film je inspirován sociologickou studií o „domech lásky“ v Paříži na sklonku 19. století. Režisérské duo bratří Dardennů se představí filmem Dva dny, jedna noc s Marion Cotillard v hlavní roli. V oficiálním výběru v Cannes 2014 byl uveden film Oliviera Assayse Sils Maria, ve kterém podala vynikající herecký výkon Juliette Binoche. Životní příběh slavného módního navrháře Saint-Laurent zpracoval režisér Bertrand Bonello, do hlavní role obsadil populárního herce Gasparda Ulliela. V Cannes byl uveden v hlavní soutěži v také roce 2014.

Počátky kinematografie připomene soubor krátkých filmů Bratři Lumièrové, které před více než 120 lety natočili vynálezci kinematorgrafie Louis a Auguste Lumièrovi. Pražská část festivalu promítne retrospektivu díla režiséra Jean-Pierre Melvilla, kde nabídne retrospektivu výjimečného díla tohoto režiséra, od jehož narození uplyne letos sto let. Uvedeno bude šest snímků včetně filmů Kněz Léon Morin, Práskač, Osudový kruh nebo Bob hazardér, jež jsou stavebními kameny francouzské kinematografie a staly se odrazovým můstkem filmové kariéry Jean-Paul Belmonda a Alaina Delona.

V soutěžní sekci Výběr české kritiky se o Cenu diváků TV5MONDE utká devět snímků. Letošní Výběr české kritiky má na programu aktuální filmová zpracování osudů slavných francouzských hudebníků. Snímek Mathieu Amalrica Barbara vynikajícím způsobem přibližuje postavu slavné francouzské šansoniérky, kterou ztvárnila Jeanne Balibar. Osud populární zpěvačky Dalidy mapuje stejnojmenný film režisérky Lisy Azuelos. Snímek Etienna Comara Django pak vypráví příběh francouzského jazzového kytaristy romského původu Django Reinhardta během druhé světové války. V hlavní roli tohoto snímku exceluje Reda Kateb. Výběr české kritiky také nabídne zdařilou adaptaci Maupassantova románu Příběh jednoho života režiséra Stéphana Brizé či dokument Bertranda Taverniera Putování francouzským filmem.

Program završí Večer krátkých filmů, který se letos uskuteční 28. 11. v 18:30 v Kině 35 a 29. 11. ve 20:30 ve Světozoru. Během těchto večerů bude uvedeno vždy 9 krátkometrážních filmů, mezi nimi snímky Marlon režisérky Jessicy Palud, který byl oceněn hlavní cenou UniFrance 2017 nebo Kráska k sežrání s Catherine Deneuve režiséra Axela Courtièra. Oba tvůrci budou hosty FFF a po projekcích se setkají s diváky.

Festival francouzského filmu kromě Prahy zavítá s šestnácti předpremiérami do Brna, Ostravy, Českých Budějovic a Hradce Králové.

Více informací na www.festivalff.cz

Ambasadoři KOPECKÝ

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Lukáš Langmajer

Lukáš Langmajer